Неділя, 22.04.2018, 09:50
Вітаю Вас Гість | RSS
Головна | Реєстрація | Вхід
.
Меню сайту
Свіжі новини
[02.02.2015]
СІТКА ДЛЯ АТО (0)
[30.01.2015]
Крути – смолоскип у майбутнє (0)
[29.01.2015]
Сьогодні – 97-ма річниця подвигу Героїв Крут (0)
[29.01.2015]
Герої Крут вчать нас жертовності та патріотизму – Президент (0)
[27.01.2015]
Випускники, які не пройдуть ДПА, не отримають атестати (0)
[27.01.2015]
Звернення Президента у зв’язку з Міжнародним днем пам’яті жертв Голокосту (0)
[27.01.2015]
Звернення Президента у зв’язку з Міжнародним днем пам’яті жертв Голокосту (0)
[26.01.2015]
У МОН розробили навчальну програму "Захист Вітчизни" (0)
[25.01.2015]
Оберіг для солдата (0)
[25.01.2015]
25 січня в Україні оголошено Днем жалоби (0)

Усі новини.

Наша кнопка


Якщо наш сайт був вам корисний, ви можете розмістити наш банер на своєму сайті.

Рибинська ЗОШ І-ІІІст.
Наші друзі


Холминський Будинок творчості

Корюківка Альянс3000

Крок за кроком.

Нові фото
Наше опитування
Хто Ви? Відвідувач нашого сайту.
Усього відповідей: 1460
Головна » Для вчителів » Розробки

Тематичне заняття «Пташиний грип - міфи і реальність»

Тематичне заняття «Пташиний грип - міфи і реальність»

(для старшокласників,  вихованців позашкільних навчальних закладів)

 

Тема: «Пташиний грип» - міфи і реальність.

Мета: виховання в учнів свідомого та відповідального ставлення до власного здоров’я, здоров’я оточуючих та довкілля, активної життєвої позиції; ознайомлення із змістом понять здоров’я, вірусні захворювання, епідемія, карантин, валеологія, фізичний та духовний розвиток людини, організм, особистість, здоровий спосіб життя, шкідливі звички, умови та ознаки здоров’я; формування позитивної мотивації до зміцнення і збереження власного здоров’я; осмислення учнями цілісної системи взаємозв’язків між людиною і природою.

Матеріали і обладнання: наочність (схематичні зображення вірусів, карантинне спорядження тощо), слайди, фрагменти відеофільмів з питань проблем охорони здоров’я та фрагменти відеоматеріалів про «Пташиний грип», гасло «Твоє здоров’я – у твоїх руках».

Терміни і поняття: «вірус», «грип», «пандемія», «пташиний грип», «епідемія», «карантин», «здоров’я», «ознаки здоров’я», «здоровий спосіб життя».

 

Хід заняття

 

І. Організаційний момент

Здоров’я населення є тим параметром, за яким судять про соціально-економічний і медико-біологічний добробут суспільства, його цивілізованість.

Сучасна ситуація у Європі характеризується як нестабільна, панічно неосмислена відносно розповсюдження інфекційної хвороби – «Пташиний грип».

 

ІІ.  Актуалізація знань учнів та вивчення нового матеріалу

 

1.        Грип та його типи

Що ви знаєте про віруси, їх будову, походження? Які групи вірусів ви знаєте?

Що таке грип? Які типи грипу ви знаєте? Які заходи щодо лікування можна застосовувати?

Грип в перекладі з французького означає «схоплювати». На початку століття це небезпечне захворювання називали «іспанкою», а ще раніше – «російською хворобою». Кожну зиму ми із острахом чекаємо чергової епідемії.

Грип – гостра респіраторна інфекція, при якій вірус вражає клітини слизової оболонки дихальних шляхів – від носа до бронхів. Запальний процес супроводжується нежиттю (риніт), запаленням придаткових пазух носа (синусит), гортані (ларингіт), кашлем (бронхіт), порушенням дихання (круп). Але ці прояви – півбіди. Головна небезпека полягає в тому, що вірус грипу циркулює в крові і отруює організм, порушуючи ряд життєвих функцій. Це проявляється через високу температуру, головні і м’язові болі, блювання, можливі галюцинації. В найважчих випадках грип викликає токсикоз із враженням дрібних судин з множинними крововиливами в різні органи, пневмонією, враженням серцевого м’яза. Під час захворювання різко порушуються механізми захисту організму від мікробів, що постійно знаходяться у верхніх дихальних шляхах. Уражені клітини трахеї і бронхів відмирають, відкриваючи шлях інфекції до більш глибоких тканин, ускладнюючи цим очищення бронхів. Одночасно вірус пригнічує функції імунної системи. І хоча «період беззахисності» триває всього декілька годин, цього буває достатньо для того, щоб бактерії, які знаходяться в дихальних шляхах (пневмокок, гемофільна паличка, стафілококи) викликали вторинну бактеріальну пневмонію.

Перший збудник грипу був відкритий в 1933 році і був згодом названий вірусом А. В 1940 році вчені відкрили ще один вірус грипу – В. Пізніше з’ясували, що грип групи А є причиною великих епідемій як серед людей, так і серед тварин, а грип В – спричинює менші поширені спалахи хвороби у людей. В 1949 році був відкритий третій вірус – C, що викликає локальні прояви неважкого грипу. Після всесвітньої епідемії «азіатського грипу А» в 1957 році були виявлені ще дві різновидності, ті, що отримали позначення – А1 і А2.

Вірусологічні методи дослідження довели, що і віруси А, і віруси В неоднорідні, і щорічно по всьому світу виявляються різні їх модифікації. Це пов’язано із здатністю вірусів грипу видозмінюватися, так що імунітет, отриманий людиною після зараження одним різновидом вірусу, може виявитися безсилим проти наступної його модифікації. Віруси грипу, як і багато інших, здатні до мутацій, тобто до зміни в своєму генетичному апараті.

Перенесений грип залишає дуже стійкий імунітет, так що повторного захворювання при зараженні тим же самим вірусом навіть через багато років не відбувається. Проте, оскільки існує багато різновидів вірусу грипу, ми хворіємо ним знов і знов. Постійні видозміни вірусів призводять до того, що вироблені нашим організмом антитіла не в змозі повністю захистити нас від захворювання, хоча багато хто хворіє настільки легко, що не припиняє звичайної діяльності, тим самим поширюючи інфекцію. Для маленьких дітей, що ще не зустрічалися з грипом і не мають від нього ніяких антитіл, будь-який вірус грипу – новий, так що вони хворіють особливо важко. Це ж відноситься і до літніх людей – з віком імунітет до грипу слабшає.

Збільшення числа осіб, особливо сприйнятливих до вірусів – перш за все дітей і людей похилого віку, провокує спалахи або епідемії грипу, які виникають кожні 2 роки (для вірусів А) і кожні 3-5 років (для вірусів В), зазвичай в кінці зими - на початку весни.

Пандемія – поголовне захворювання мало не всього людства – розповсюджується лише тоді, коли з’являється штам вірусу з різко відмінними властивостями. Сучасні методи лікування дозволяють уникнути серйозних наслідків масових захворювань грипом. Але чекати припинення грипозних епідемій в зимовий період не доводиться.

 

2. Віруси грипу типу А

Віруси грипу типу А, можуть інфікувати кілька видів тварин, включаючи птахів, свиней, коней, тюленів і китів. Віруси, які інфікують птахів, називають «вірусами пташиного грипу». Вірус грипу А може бути розділений на підтипи на підставі їхніх поверхневих глікопротеїнів (білкових комплексів) – гемаглютиніну (білок) та нейрамінідази (фермент).

Гемаглютинін дозволяє вірусу сідати на поверхню клітини, що атакується, а нейрамінідаза забезпечує йому здатність проникати через клітинну мембрану та виходити з клітини після розмноження. За цими ж глікопротеїнами організм хворого ідентифікує вірус і організовує проти нього імунний захист.

Таким чином, гемаглютинін і нейрамінідаза для вірусу є зброєю нападу, а для його жертви – антигенами.

Всього відомо 15 підтипів гемаглютиніну й 9 підтипів нейрамінідази. Але однак з 135 пар комбінацій у природі зустрічаються тільки 46, і тільки 22-25 з них знайдені серед вірусів грипу, ідентифікованих у популяції птахів, а саме: Н1N1 - H2N2 - H2N3 - H3N2 - H3N8 - H4N2 - H4N4 - H4N6 - H4N8 - H5N1 - H5N2 - H5N9 - H6N1 - H6N2 - H6N5 - H6N9 - H7N1 - H7N2 - H7N3 - H7N7 - H9N2 - H9N8 - H10N7 - H11N9.

Вірус Н5N1 може передаватися від домашньої птиці до людини. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) зафіксовано 116 випадків зараження людей цим вірусом пташиного грипу, з них 60 – смертельних.

На сьогодні не існує доказів того, що вірус Н5N1 передається від диких птахів до людини. Випадки зараження людей пташиним грипом реєструвалися серед тих, хто тісно пов’язаний з домашньою птицею. Імовірність зараження людини від диких птахів є надзвичайно низькою і може бути мінімізована, якщо уникати контактів з хворими чи мертвими птахами.

Найбільше занепокоєння викликає той факт, що існує вірогідність мутації цього вірусу, коли він зможе передаватися від людини до людини, проте цього може і не статися.

 

3.        Роль птахів у розповсюдженні вірусу пташиного грипу

Що ви знаєте про птахів? Осілі та перелітні птахи. Яка між ними різниця?

Птахи відіграють особливу роль, оскільки всі підтипи гемаглютиніну виявлені серед диких птахів, які вважаються природними господарями вірусу грипу А. При цьому тільки три підтипи гемаглютиніну (Н1, Н2 і Н3) і два типи нейрамінідази (N1 й N2) широко циркулюють серед людей. Але вірус пташиного грипу передається людині від прямого контакту з інфікованим птахом і не циркулює серед людей.

Пташиний грип викликає важке захворювання й загибель серед диких і домашніх птахів (особливо у курей й індичок). Водоплавні птахи є природними господарями вірусу грипу, переносять його в кишечнику й виділяють у навколишнє середовище зі слиною, респіраторним і фекальним матеріалом. Найбільш звичайний шлях поширення вірусу – фекально-оральна трансмісія. Джерело інфекції – хворі і такі, що перехворіли на грип дикі перелітні та синантропні (ворони, шпаки, голуби, горобці та ін.) птахи. Інкубаційний період хвороби 2-7 днів. Смертність у птахів може досягати 75-80%.

Вважається, що первинним резервуарами вірусів грипу є різні перелітні птахи, що належать до ряду Anserіformes (дикі качки й гуси) і Charadrііformes (чаплі, сивки й крячки). З 1961 р. по теперішній час у Північній Америці, Європі, Індії, Японії, Південній Африці й Австралії вірус грипу птахів був виділений, принаймні, в 90 представників 12 рядів птахів, у тому числі 40 – з наявних 149 видів птахів, що належать до ряду Anserіformes (ніяких ознак захворювання, асоційованого з інфекцією вірусом грипу птахів відзначено не було), і в, принаймні, 20 видів птахів з ряду Charadrііformes. Останні поширені по всьому світу й в основному представлені птахами, що мігрують на далекі відстані.

Можливими шляхами розповсюдження вірусу є заражений корм, вода, обладнання, одяг. Вірус також може бути присутнім у м’ясі інфікованих птахів, на поверхні яєць, якщо вони забруднені послідом. Крім того, велика кількість вірусу виділяється у пташиному посліді, забруднюючи таким чином ґрунт. Вірогідно, що від птаха до птаха вірус передається через повітря.

Для підвищення імунітету у домашніх птахів потрібно застосовувати добавки, які містять аскорбінову кислоту, природні імуномодулятори (відвар ехінацеї пурпурової у дозі 30-40 мл на 1л питної води). Власникам птиці необхідно – встановити карантин, не допустити контакту домашньої птиці з дикою перелітною та синантропною птицею, закривши її в пташниках, хлівах і на подвір’ї. Не випускати на водоймища домашню водоплавну птицю. Обслуговуючи пташник, потрібно працювати в спецодягу та марлевих масках. Обов’язковим є застосування дезкилимів. На період карантину бажано не допускати дітей до догляду за птахами.

 

Що повинно насторожити:

1.        Масова загибель великої кількості птахів. Часто з незначними клінічними симптомами або їх відсутністю.

2.        Респіраторний синдром – слизові та слизово-гнійні виділення з дзьоба, хрипи, чхання, слизові або слизово-гнійні виділення з очей.

3.        Набряк підшкірної клітковини в області голови та шиї, ціаноз шкіри борідки, гребінця та сережок.

4.        Сонливість, скуйовдженість пір’я, припинення яйцекладки.

 

Що ви знаєте про правила особистої гігієни? Що можуть означати терміни і поняття «здоров’я», «ознаки здоров’я», «здоровий спосіб життя»?

Віруси пташиного грипу, як правило, не інфікують людей, однак відомі випадки захворювання й навіть загибелі серед людей під час спалахів 1997-1999, 2003-2004 й 2005-2006 року (тобто зараз). Людина заражається вірусом через безпосередній контакт із живими інфікованими птахами. Вірус утримується в пташиних екскрементах, часточки яких після висихання потрапляють у повітря, а потім вдихаються людиною. Людина, очевидно, є кінцевою ланкою в передачі вірусу пташиного грипу, тому що дотепер не зафіксовано випадків передачі цього вірусу від людини людині, хоча не виключається можливість і такого переносу. Симптоми пташиного грипу в людини варіюють від типових грипоподібних симптомів (лихоманка, кашель, біль у горлі й біль у м’язах) до інфекції очей (кон’юнктивіт), пневмонії, гострого респіраторного захворювання, вірусної пневмонії й інших важких, загрозливих для життя симптомів. Звичайна антигрипозна терапія та дотримання правил особистої гігієни допомагають зм’якшити симптоми хвороби й мінімізувати можливість її поширення.

Особливості вірусу «пташиного грипу»:

- вірус став більш вірулентним;

- вірус переборов міжвидовий бар'єр від птахів до людини, однак поки що вірус не передається прямо від людини до людини (всі люди, котрі захворіли, мали прямий контакт із зараженим птахом).

 

 

 

Спробуйте дати визначення:

Епідемія –

Епідемічний стан –

Хлорування –

Карантин –

Заходи щодо запобігання поширення хвороби –

Експерти вважають, якщо вжити відповідних заходів і запобігти проникненню диких птахів на фермерські птахофабрики, то лиха цілком можна буде уникнути. Крім того, регулярний моніторинг міграції диких птахів дозволить створити систему раннього попередження появи інфікованих зграй у тих або інших місцях.

Чи безпечно їсти курятину?

Цілком безпечно. Вірус живе в кишечнику захворілого птаха. Тому представники ВООЗ рекомендують готувати курятину при температурі не менш 70 градусів. Яйця також краще їсти звареними вкруту, а не напівкрутими.

 

ІІІ. Узагальнення та систематизацію отриманої інформації

Поясніть думку «Як жити сьогодні, щоб мати шанс побачити завтра?».

Діалогове спілкування.

Які будуть наслідки, якщо стане можлива передача вірусу від людини людині? (Якщо вірус придбає здатність легко передаватися від людини до людини, наслідки будуть страшними. Передбачають, що в такому випадку по всьому світу може загинути від 2 до 50 мільйонів чоловік).

Чи існує вакцина від пташиного грипу? (Вакцини поки не існує, але прототип, що у перспективі зможе захистити людину від H5N1, перебуває в стадії розробки).

Хто може захворіти? (У групу ризику входять люди, які мають безпосередній контакт із захворілими птахами, наприклад, працівники птахофабрик).

Що робиться для того, щоб запобігти поширенню пташиного грипу із країн, вражених епідемією? (Епідемію намагаються зупинити знищуючи мільйони птахів, що ймовірно перебували в контакті з інфікованими тваринами. Вважається, що ці міри стримують поширення хвороби серед людей).

Перегляд, по можливості, фрагментів відеофільмів з питань проблем охорони здоров’я та фрагментів відеоматеріалів про «Пташиний грип».

 

ІV. Підсумок заняття

Підведення підсумків активності учасників дискусії та правильних відповідей на поставлені запитання.

Категорія: Розробки | Додав: dvovukАвтор:
Переглядів: 1159 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Наша адреса

15321 Чернігівська обл.
Корюківський район
с. Рибинськ
вул. Зелена, 35
тл. 2-52-71
Email: dvovuk2@i.ua

Зараз в Україні
Увага! Увага!...
Ви на сайті
Погода в Рибинську
 
.
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Пошук

Copyright MyCorp © 2018 | Конструктор сайтів - uCoz